Najważniejsze informacje o serwisie Audiowizualni.pl

Serwis Audiowizualni.pl to projekt Fundacji Polskie Centrum Audiowizualne realizowany wraz z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych od 2008 roku. Projekt jest skierowany przede wszystkim do producentów filmowych i telewizyjnych, przedstawicieli zawodów związanych z rynkiem audiowizualnym ale także witryną, która wskazuje na istotną rolę producenta w procesie realizacji filmu oraz dostarcza narzędzi do rozwoju produkcji filmowej.

Najważniejsze działy Audiowizualni.pl to serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych, bazy danych systematyzujące informacje o rynku audiowizualnym w Polsce oraz zbiór informacji skierowanych dla profesjonalistów.

13.01.2013 r. odbyła się premiera nowej strony Audiowizualni.pl. Największą organizacyjną zmianą w witrynie było zgromadzenie wszystkich dotychczas opracowanych przez zespół baz danych w jednym miejscu (dział Rynek Filmowy). Ta część strony jest od lat sercem całego serwisu Audiowizualni.pl, a zaproponowane rozwiązanie ułatwia widzom, producentom filmowym, promotorom, dziennikarzom, badaczom, naukowcom itp. zdobywanie informacji o poszczególnych częściach rynku branży audiowizualnej.

IDĘ TAM

Priorytetowe programy Audiowizualni.pl

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych

Strona Audiowizualni.pl połączona jest ze stroną KIPA (Kipa.pl), dlatego na jej łamach prezentowana jest działalność, szkolenia i projekty Izby. KIPA promuje i prezentuje w witrynie dokonania firm zrzeszonych poprzez specjalne wizytówki oraz efekty swego uczestnictwa w rozmaitych działaniach (np. konsultacyjnych) na rzecz producentów filmowych i rynku audiowizualnego. Przy KIPA działają także tematyczne Sekcje oraz Sąd Arbitrażowy Rynku Audiowizualnego.

Bazy danych

Bazy danych to specjalność serwisu Audiowizualni.pl. Pomagają one systematyzować wiedzę o polskim rynku produkcji filmowej. Zespół strony przygotował od 2008 roku kilkanaście zbiorów, w tym bazę legalnych serwisów VOD i web TV, dystrybutorów filmowych, festiwali filmowych, sieci kin studyjnych i lokalnych oraz polskich kin cyfrowych, bazę tłoczni płyt, Dyskusyjnych Klubów Filmowych czy szkół filmowych.

Naukowa Biblioteka Audiowizualna

Naukowa Biblioteka Audiowizualna - program polegający na cyfryzacji prac naukowych dotyczących tematyki filmu, telewizji, audiowizualności w kulturze, video-art, gier komputerowych, reklamy, nowych mediów oraz udostępnianiu ich online. Cyfrowa biblioteka ma pomóc młodym twórcom, studentom i dziennikarzom w poszerzaniu wiedzy o roli filmu i produkcji audiowizualnych we współczesnej kulturze. Prace można czytać w sieci bez opłat i ograniczeń technicznych.

Regionalne Fundusze Filmowe

Serwis Regionalne Fundusze Filmowe to istotna część polityki informacyjnej witryny Audiowizualni.pl. Serwis gromadzi informacje o działalności poszczególnych RFF-ów i Komisji Filmowych. Osobną częścią jest Baza informacji o RFF, w której zamieszczono odpowiedzi na pytania dotyczące specyfiki działalności regionów, przykłady realizacji filmów, informacje o współpracy międzyregionalnej czy omówienia europejskich RFF.

Ekipa filmowa

Ekipa filmowa to "Wykaz praw i obowiązków członków grupy produkcyjnej podczas realizacji filmu". Proponowane opracowanie jest oparte na schemacie tradycyjnego toku produkcji i dotyczy głównie produkcji filmu fabularnego. Podzielono je na poszczególne rozdziały: Scenografia, Charakteryzacja, Kostiumy, Zdjęcia, Dźwięk, Montaż, Kierownictwo produkcji, Reżyseria.

Dowiedz się więcej: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych
Dowiedz się więcej: Sąd Arbitrażowy Rynku Audiowizualnego przy Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych w Warszawie

Redakcja serwisu Audiowizualni.pl
Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych
ul. Chełmska 21 bud. 28C
00-724 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

IDĘ TAM

Audiowizualni.pl
NBA

Naukowa Biblioteka Audiowizualna to jedyna w Polsce wyspecjalizowana biblioteka online, w której wszystkie publikacje dostępne są bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń. W NBA opublikowano prace magisterskie, licencjackie, doktorskie, artykuły specjalistyczne dotyczące szeroko pojętego rynku audiowizualnego. Pierwsze prace obejmują tematy tak różnorodne jak amerykańskie kino niezależne, teoria filmu, produkcja telewizyjna, product placement, technologia 3D, najnowsze polskie kino czy polski i europejski przemysł filmowy.

Projekty edukacyjne

Projekty edukacyjne to baza danych opisująca najważniejsze cykliczne warsztaty oraz inicjatywy edukacji filmowej lub medialnej. W bazie ujęto zarówno programy skierowane do szkół, jak i te realizowane w systemie objazdowym, na zamówienie. Do zbioru dołączono także programy i portale szkoleniowe dla nauczycieli. Pierwsze w Polsce tego typu opracowanie będzie użyteczne m.in. dla animatorów kultury, propagatorów filmu, prelegentów, nauczycieli czy osób prowadzących Dyskusyjne Kluby Filmowe.

Festiwale filmowe

Baza Festiwali Filmowych - opracowany przez zespół Audiowizualni.pl zbiór obejmuje kilkaset festiwali i cyklicznych przeglądów odbywających się w Polsce. To jedyna taka baza informacyjna w Internecie. Baza Festiwali Filmowych jest nieocenionym źródłem wiedzy dla producentów planujących strategię dystrybucji filmów, agentów sprzedaży, niezależnych twórców czy dziennikarzy.

Recenzje polskiej literatury...

Program Recenzje polskiej literatury na potrzeby adaptacji filmowych został przygotowany przez KIPA we współpracy z Instytutem Książki, Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, przy udziale wielu polskich wydawnictw. W serwisie programu opublikowano opracowane przez doświadczonych ekspertów recenzje i streszczenia współczesnych polskich powieści, które mogą zostać zaadaptowane na scenariusze filmowe.

Dystrybucja filmu

Dystrybucja filmu to rozbudowany dział przygotowany przez zespół Audiowizualni.pl, a obejmujący najważniejsze okna dystrybucyjne: kino, telewizję, nośniki fizyczne i Internet. W każdym z poddziałów opublikowano teksty dotyczące problematyki wybranego typu dystrybucji oraz tematyczne bazy danych.

Promocja filmu

Promocja filmu to jeden z najpopularniejszych projektów przygotowanych przez zespół Audiowizualni.pl. Obejmuje teksty problemowe dotyczące reklamy i promocji w świecie produkcji audiowizualnych, w tym konstrukcję pressbooku, merchandising, rolę social media czy strategię promocji. Uzupełnieniem sekcji jest baza danych poświęcona grom komputerowym powstałym na bazie filmów i filmom, które są adaptacjami gier komputerowych.

- Będzie dobrze.
- Jakim cudem?!
- Nie wiem, to tajemnica...

cytat z filmu Zakochany Szekspir

Polecamy strony i projekty: